Na co se ptá soudce u rozvodu aneb na jaké otázky se připravit

5. 10. 2023

Na co se ptá soudce u rozvodu

Čeká vás rozvodové řízení a jste nervózní z toho, jaké otázky vám asi soudce bude pokládat? Zjistěte, na co se připravit a co se během soudního řízení zkoumá. 

Otázky soudce při rozvodu dohodou

Pokud se manželé domluví na rozvodu dohodou, v podstatě neexistují žádné nesrovnalosti či neshody, které by soudce musel řešit. Soudní řízení se tedy v tomto případě považuje spíše za formalitu a zpravidla probíhá poměrně rychle. Co se týče otázek položených soudcem, ty bývají omezeny pouze na ověřování faktických otázek, které s rozvodem souvisí. 

V rámci soudního řízení se zkoumá:

Následně se soudce zaměřuje na otázky týkající se rozdělení společného majetku manželů. Soud dále posuzuje dohodu o tom, jak bude vypadat bydlení partnerů po skončení manželství. 

Pokud mají manželé nezletilé děti, předchází celému rozvodovému procesu ještě samostatné řízení týkající se právě péče o nezletilé děti. V tomto případě bude soud zajímat například zdravotní a finanční situace obou manželů a také informace týkající se dětí. Soud ověřuje, zda jsou veškeré údaje uvedené v návrhu pravdivé a zda skutečně odpovídají přáním obou manželů (případně i dětí, pokud dokáží sdělit svůj názor). 

ČTĚTE TAKÉ článek Vše o střídavé péči po rozvodu.

Otázky soudce při sporném rozvodu

Pokud se manželé na podmínkách rozvodu nedokáží domluvit, přichází na scénu takzvaný sporný rozvod. V tomto případě je třeba se připravit na výraznou finanční i časovou náročnost celého procesu

Soud totiž musí zkoumat důvody rozvratu manželství a zjišťovat, kdo a jakým způsobem přispěl k rozvodu a podobně. Na scénu také přichází otázky týkající se majetkového rozdělení, péče o děti, finančních závazků a mnoho dalšího. 

rozvod manželství u soudu

Jaké dokumenty potřebujete k rozvodu

Při rozvodu dohodou se neobejdete bez nutnosti doložení takzvaných rozvodových papírů. Pod tímto označením bývá laickou veřejností označován soubor dokumentů, které jsou zásadní pro správné zahájení a následný průběh rozvodového procesu. Mezi tyto dokumenty se řadí:

Na závěr zbývá ještě otázka ohledně finanční náročnosti rozvodu. Pravdou zůstává, že rozvod dohodou je finančně méně náročný než sporný rozvod. Nezbytným nákladem je nicméně v obou případech jednorázový soudní poplatek ve výši 2 000 Kč, který se platí při podání žádosti o rozvod. Pokud se manželé rozhodnou využít služeb právníka, musí se připravit také na náklady s tím spojené. 

Pokud máte nezletilé děti, máme pro vás alespoň jednu pozitivní zprávu. Soudní proces rozhodování o péči o děti během rozvodu je totiž od soudních poplatků osvobozen

ČTĚTE TAKÉ článek Co je nutné doložit k žádosti o rozvod manželství.

Využijte právní pomoc

Chcete se rozvést a hledáte spolehlivou právní pomoc? Obraťte se na nás. Pomůžeme vám v případě rozvodu dohodou i sporného rozvodu. Působíme online po celé České republice

« Všechny články

Sdílejte na sociálních sítích

© Drobiš a Novotný, advokáti s.r.o. | ochrana osobních udajů | cookies

Top