Rozdělení majetku po rozvodu: jak se postupuje?

3. 12. 2023

Vypořádání majetku po rozvodu

Rozhodli jste se pro ukončení manželství a řešíte, jak dojde k rozdělení majetku při rozvodu? Zjistěte, jaké možnosti existují. 

Rozdělení společného jmění manželů

V momentě uzavření manželství začínají manželé tvoři takzvané společné jmění manželů. Veškerý majetek získaný během manželství tedy automaticky spadá do SJM (za předpokladu, že se manželé například pomocí předmanželské smlouvy nedomluvili jinak). Do společného jmění manželů mohou patřit:

Existují však určité výjimky, které do společného jmění manželů nepatří. Jedná se například o:

K zániku společného jmění manželů dochází rozvodem, změnou majetkových poměrů manželů či smrtí jednoho z manželů.

Vypořádání SJM dohodou

Pokud se manželé chtějí dohodnout na rozdělení majetku, který získali během trvání jejich manželství, je nutné, aby sepsali takzvanou dohodu o vypořádání společného jmění manželů. Díky této dohodě mohou manželé sami řídit proces rozdělení majetku přesně podle svých potřeb. V dohodě je vhodné zmínit seznam veškerého majetku, dluhů i závazků a ke každé položce uvést, jakým způsobem bude vypořádána. 

ČTĚTE TAKÉ článek SJM po rozvodu: jak se řeší?

Vypořádání SJM soudní cestou

Vypořádání společného jmění manželů soudní cestou je zahájeno podáním návrhu na vypořádání společného jmění u soudu.

Návrh může podat kterýkoliv z manželů. Soud poté návrh posuzuje, stejně jako veškeré důkazy předložené oběma stranami. V rámci toho může přistoupit k ocenění majetku, prohlížení finančních záznamů či důkazů o příjmech a výdajích.

Mezi další faktory se řadí délka manželství nebo třeba to, jak oba manželé k získání a udržení majetku přispívali. Na základě těchto a dalších informací soud rozhoduje o rozdělení majetku.

Rozdělení majetku při rozvodu

Způsoby rozdělení majetku po rozvodu

Rozdělení majetku po rozvodu může proběhnout několika způsoby. Záleží na dohodě mezi manželi, jejich schopnosti se domluvit a také na složitosti jejich majetkových poměrů.

Nejčastěji bývá majetek po rozvodu rozdělen na základě dohody mezi oběma manželi nebo rozhodnutím soudu. V rámci rozdělení majetku se pak přistupuje například k prodeji majetku, převedení majetku na jednoho z manželů, splacení dluhů a tak dále. 

ČTĚTE TAKÉ článek Rozdělení majetku po rozvodu: jak se postupuje?

Rozdělení hypotéky při rozvodu

Existuje hned několik možností, jak se vypořádat s majetkem, na který je vázána hypotéka. Nejjednodušším způsobem je prodej majetku a splacení hypotéky z výtěžku z prodeje. Zbývající částka pak může být rozdělena mezi manžele. 

V určitých případech také může jeden z manželů hypotéku převzít a stát se jediným vlastníkem nemovitosti. V takové situaci také zpravidla bývá vyžadována určitá finanční kompenzace pro druhého manžela za jeho podíl na majetku. Kromě samotné dohody mezi manželi je však potřeba také odsouhlasení ze strany hypoteční banky. 

Další možností je domluva na tom, že manželé budou nadále společně splácet hypotéku, i když už manželé nebudou. K takovému řešení může být vhodné přistoupit třeba v případě, kdy jeden z manželů chce v nemovitosti zůstat společně s dětmi, ale druhého partnera nedokáže vyplatit. 

Vypořádání nemovitosti po rozvodu

V tomto směru nutno podotknout, že pravomocným rozsudkem proces vypořádání nemovitosti nekončí. Je totiž třeba podat žádost o změnu vlastnického práva v katastru nemovitostí příslušného katastrálního úřadu. Až tímto krokem se oficiálně provede změna vlastnictví či spoluvlastnictví po rozvodu. 

Co když nedojde k vypořádání majetku do 3 let od rozvodu

Dle zákona mají manželé povinnost vypořádat majetek v přiměřené lhůtě, která obvykle činí 3 roky od rozvodu. Pokud k tomu nedojde, vstupuje na scénu takzvaná zákonná domněnka.

Tato domněnka stanovuje, že movité věci zůstávají ve vlastnictví toho manžele, který je dosud využíval. Pokud tedy například jeden z manželů užívá osobní automobil, zůstane v jeho vlastnictví. Nemovitosti a závazky pak přecházejí do podílového vlastnictví obou manželů. 

Využijte právní pomoc

Chcete se rozvést? Využijte profesionální právní pomoc. Celou problematikou vás provedeme a připravíme pro vás rozvodové papíry. 

« Všechny články

Sdílejte na sociálních sítích

© Drobiš a Novotný, advokáti s.r.o. | ochrana osobních udajů | cookies

Top