Kolik stojí rozvod aneb na jaké náklady se připravit

23. 10. 2023

Kolik stojí rozvod

Chcete se rozvést a řešíte, kolik stojí rozvod? Finanční náklady se liší podle toho, zda přistoupíte k rozvodu dohodou, nebo se bude jednat o sporný rozvod. 

Jaké existují druhy rozvodu

ČTĚTE TAKÉ článek Vše o střídavé péči při rozvodu.

Kolik stojí rozvod dohodou

Pokud se rozhodnete podat návrh na rozvod dohodou, připravte se na soudní poplatek za rozvod manžetslví, který činí 2 000 Kč. Pokud se s druhým manželem dohodnete na využití odborné právní pomoci, budou na vás čekat další náklady spojené s nutnosti zaplatit právního zástupce.

Rozvod dohodou však celkově bývá finančně výhodnější variantou. Manželé se totiž na podmínkách rozvodu dohodnou mimo soudní síň, díky čemuž je možné snížit náklady spojené s vypořádáním společného majetku. 

Kolik stojí rozvod

Kolik stojí sporný rozvod

S tímto typem rozvodu se obecně pojí vyšší finanční náklady. K zahájení rozvodového procesu je stejně jako u rozvodu dohodou nutné zaplatit soudní poplatek ve výši 2 000 Kč. Další výdaje se mohou pojit s úhradou za právní služby, pokud se rozhodnete využít služeb advokáta. 

Jelikož majetek v tomto případě není vypořádán dohodou, musí manželé podstoupit ještě další řízení, které je nejvíce nákladné. Pokud se v rámci toho vypořádávají nemovitosti, stanovuje se za každou z nich soudní poplatek ve výši 5 000 Kč. Soudní poplatek za vypořádání obchodního podniku či organizačních částí pak činí 15 000 Kč. Pokud je řeč o vypořádání movitých věcí, určuje výši poplatku jejich hodnota. 

Konečnou cenu za rozvod tedy lze jen těžko předvídat. Celkové náklady totiž závisí na velké spoustě faktorů, mezi něž patří doba trvání rozvodového procesu a počet soudních jednání. 

ČTĚTE TAKÉ článek Proč je lepší se rozhodnout pro rozvod dohodou.

Na jaké otázky se zaměřit při rozvodu

Pokud má rozvádějící se pár nezletilé děti, bude se soud zcela jistě soustředit na otázky týkající se jejich zdravotního stavu či finanční situace obou manželů. Na řadu přijde také téma aktuálního rozdělení péče o děti a budoucí plány rodičů ohledně výchovy. Soud dále prověřuje, zda se oba partneři opravdu chtějítouží po rozvéstodu a zda informace uvedené v návrhu týkajícím se péče o dítě odráží jejich reálnou představu. 

Během rozvodového řízení také přijde na řadu otázka, zda manželé skutečně souhlasí s rozvodem, zda jejich manželství opravdu nelze nijak zachránit a zda byla splněna podmínka týkající se délky trvání manželství a nezvratných neshod v manželství. 

Pokud uvažujete o rozvodu, využijte právní radu. Obraťte se na nás. Společně vám pomůžeme vyřešit rozvod a udělat za vaším manželstvím tlustou čáru. 

« Všechny články

Sdílejte na sociálních sítích

© Drobiš a Novotný, advokáti s.r.o. | ochrana osobních udajů | cookies

Top