Jak na rozvodové papíry v roce 2024

25. 2. 2024

Rozvodové papíry

Rozhodli jste se řešit rozvod dohodou? Ale nevíte si rady s tím, jaké dokumenty si připravit? Čtěte, co se skrývá pod pojmem rozvodové papíry.  

Co jsou rozvodové papíry

Při rozvodu manželství dohodou se často setkáte s pojmem rozvodové papíry. Tento termín hojně používá především laická veřejnost. Co přesně ale zahrnují?

ČTĚTE TAKÉ článek Jak řešit rozvod manželství s dětmi

rozvodové papíry

Rozvod dohodou je rychlejší

Za nejrychlejší a zároveň nejekonomičtější variantu rozvodu je považován rozvod dohodou. K němu je možné přistoupit, pokud obě strany s rozvodem souhlasí a dokáží se dohodnout na rozdělení majetku a péči o nezletilé děti. 

Zároveň je nutné rozlišit, zda manželé mají, nebo nemají nezletilé děti. Pokud ano, je nutné, aby dohoda o jejich péči po rozvodu byla schválena soudem. 

Z hlediska péče o nezletilé děti může soud rozhodnout o:

Jak na rozvod dohodou v roce 2024

Aby bylo možné přistoupit k rozvodu dohodou, stanovuje občanský zákoník několik podmínek:

Při splnění výše uvedených podmínek soud nezkoumá, jaké jsou příčiny rozvratu manželství. Díky tomu je možné docílit výrazného urychlení celého procesu. I díky tomu je rozvod dohodou nejen časově, ale i finančně méně náročný. 

Kolik stojí rozvod

Kolik stojí rozvod v roce 2024

Zásadní poplatek, kterému se nevyhnete, je soudní poplatek. Ten je nutné uhradit při podání rozvodové žádosti a v současné době činí 2 000 Kč. Kromě toho musíte počítat s případnými náklady, které se pojí s využitím právních služeb. U rozvodu dohodou bývají tyto náklady přirozeně nižší, protože manželé nemusí procházet dlouhými soudními procesy. 

Pozitivní zprávou pak může být fakt, že řízení o péči o děti je od soudních poplatků osvobozeno. Tato úleva byla zavedena s jasným cílem, aby finanční náklady rodičům nebránily v hledání nejvhodnějšího a spravedlivého řešení pro jejich děti. 

ČTĚTE TAKÉ článek SJM po rozvodu: jak se řeší?

Využijte právní pomoc

Řešíte rozvod a máte doplňující otázky? Obraťte se na nás. V celé problematice vám pomůžeme.

« Všechny články

Sdílejte na sociálních sítích

© Drobiš a Novotný, advokáti s.r.o. | ochrana osobních udajů | cookies

Top