Specialisté na rozvodové právo
Specialisté na rozvodové právo
Při rozvodu manželství je jedním z důležitých kroků také vypořádání majetku, respektive nemovitosti. Víte, jak postupovat?
Pokud manželé zvolí rozvod dohodou, je vypořádání nemovitosti o poznání jednodušší. Aby bylo možné přistoupit k takzvanému nespornému rozvodu, je podle občanského zákoníku nutné splnit tyto podmínky:
ČTĚTE TAKÉ článek Jak se rychle rozvést.
Pokud se partneři nedokážou na rozvodu dohodnout, přichází zpravidla na scénu takzvaný sporný rozvod. V jeho rámci se zjišťují příčiny rozvratu manželství.
V případě sporného rozvodu musí jeden z manželů podat návrh na soud týkající se vypořádání SJM. Pak platí, že manželé nemají vypořádání SJM úplně pod kontrolou – rozhoduje soud. Občanský zákoník nicméně obsahuje pravidla pro vypořádání SJM, ale záleží i na konkrétních okolnostech daného manželství (kdo se na získání SJM podílel, kdo pečoval o rodinu atp.).
Rovněž je nutné zmínit, že návrh na soudní vypořádání SJM je nutné podat nejpozději do 3 let od zániku SJM.
Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedojde k vypořádání nemovitosti a nedojde k podání návrhu na vypořádání rozhodnutím soudu, platí, že vypořádání nemovitosti po rozvodu proběhlo tak, že nemovitost je v podílovém spoluvlastnictví bývalých manželů. Podíly manželů jsou přitom totožné.
Nastalá situace však může bývalým manželům přinést řadu komplikací. Nemovitost je totiž nadále v katastru nemovitostí zapsána v režimu SJM. Pokud manželé uzavřou dohodu o vypořádání nemovitosti po rozvodu, ale zapomenou tuto dohodu promítnout do katastru nemovitostí, může být vzniklá situace nepříjemná pro toho z manželů, který měl dle dohody získat vlastnictví nemovitosti.
ČTĚTE TAKÉ článek Na co se ptá soudce u rozvodu aneb na jaké otázky se připravit.
Je pro vás celá situace obtížná a neorientujete se v ní? Využijte naši profesionální právní pomoc.
© Drobiš a Novotný, advokáti s.r.o. | ochrana osobních udajů | cookies