Jak dlouho trvá rozvod dohodou

6. 1. 2023

Jak dlouho trvá rozvod dohodou

Jakýkoliv rozvod samozřejmě přináší emočně vypjaté chvilky pro obě strany. Pravdou ale zůstává, že rozvod dohodou bývá považován za nejlepší volbu pro ukončení manželství. Jak dlouho trvá? 

Co znamená rozvod dohodou

Rozvod dohodou je taková forma ukončení manželství, při níž obě strany souhlasí s tím, že jejich manželství skončí. Aniž by se přitom věnovaly zjišťování příčin, které k rozpadu manželství vedly.

Rozvod dohodou bývá finančně i časově méně náročnější než sporný rozvod. I z toho důvodu bývá tato forma považována za nejlepší volbu pro ukončení manželství.

ČTĚTE TAKÉ článek Co obnáší rozvod: připravte se na něj.

Jaké jsou podmínky pro rozvod dohodou

Pro rozvod dohodou je dle občanského zákoníku nutné splnit několik kritérií:

podmínky pro rozvod manželství

Péče o nezletilé děti po rozvodu dohodou

Pokud mají manželé nezletilé děti, proces rozvodu se mírně komplikuje. Soud totiž nemůže manželství rozvést do té chvíle, dokud není rozhodnuto o péči o nezletilé děti po rozvodu.

Při rozhodování o péči o děti soud zvažuje 3 základní varianty:

Péče o nezletilé děti po rozvodu dohodou

Jak dlouho trvá rozvod dohodou

Délka trvání rozvodového řízení dohodou závisí na mnoha faktorech. Obecně lze říct, že standardně se jedná o minimálně 4 měsíce. Celková doba však může záviset na konkrétních okolnostech případu, práci soudního aparátu nebo případných průtazích, které mohou nastat.

Pokud jsou v manželství nezletilé děti, musíte počítat se samostatným soudním řízením, které se zabývá již zmíněnou péči o děti po rozvodu. Pokud se ale oba rodiče dokáží na na formě péče o děti dohodnout, může být toto řízení ukončeno poměrně rychle

Pokud rozvod dohodou srovnáme s jinými typy rozvodu, jedná se jednoznačně o nejrychlejší formu ukončení manželství. Rozvod dohodou totiž vyžaduje méně soudních jednání a také není nutné prokazovat příčiny, které vedly k rozpadu manželství. 

ČTĚTE TAKÉ článek Co je nutné doložit k žádosti o rozvod.

Využijte online právní pomoc

Ukončení manželství může být poměrně nenáročný proces. Pravdou ale zůstává, že právě rozvod dohodou je efektivním a poměrně rychlým způsobem, jak tuto fázi vašeho života ukončit. Pokud si nevíte rady, využijte naši právní pomoc. Rádi se s vámi pobavíme o vaší konkrétní situaci. 

« Všechny články

Sdílejte na sociálních sítích

© Drobiš a Novotný, advokáti s.r.o. | ochrana osobních udajů | cookies

Top