Specialisté na rozvodové právo
Specialisté na rozvodové právo
Jak na rozvod manželství bez dětí? Poradíme v článku, jak vyřešit tuto situaci.
Na první pohled se může zdát, že rozvod bezdětného manželství představuje méně náročný proces než rozvod, ve kterém se rozhoduje o budoucnosti péče o dítě. Avšak i v těchto případech se objevují specifické právní výzvy a emocionální zátěž, na které je vhodné být náležitě připraven. Tento článek vám tak poslouží jako komplexní průvodce klíčovými kroky a důležitými aspekty pro rozvod manželství bez dětí, které vám pomohou co nejúčinněji zvládnout tuto nelehkou životní situaci.
Za každým manželstvím stojí jiný životní příběh a třeba i rozdílný postoj manželů k rozvodu. Podle specifických okolností a charakteristických prvků pak občanský zákoník rozlišuje tři hlavní způsoby (typy) rozvodu. Každý definují určité podmínky a každý manželům stanoví trochu jinou cestu, jak rozvodu dosáhnout, přestože se jedná o rozvod manželství bez dětí.
Tento typ rozvodu je nejrychlejší a nejméně náročný, protože manželé se dohodnou na všech podmínkách rozvodu, včetně rozdělení majetku a dalších právních aspektů. Dohoda mezi manžely umožňuje plynulý průběh a minimalizuje potřebu soudního zásahu, což šetří čas i náklady. Fakticky jedinou podmínkou je, aby manželství trvalo déle než rok a krize v něm (odborně tzv. rozvrat) alespoň šest měsíců.
Při rozvodu dohodou je třeba si připravit tzv. rozvodové papíry – soubor dokumentů, které jsou pro soud zásadní. Mezi ně řadíme v případě bezdětného manželství především:
Rozvod manželství bez dětí je nejlépe řešit formou rozvodu dohodou.
Podívejte se na video s naší advokátkou Mgr. Anetou Lachmannovou k tématu rozvodu dohodou:
Pokud manželé nejsou schopni dosáhnout dohody o konci manželství, či častěji o rozdělení majetku, nastává tzv. sporný rozvod. V takových případech je řízení u soudu zpravidla časově i finančně náročnější. Může proběhnout i více soudních jednání (podle množství důkazních návrhů anebo obstrukcí účastníků), která často vyžadují i právní zastoupení.
Proč lidé ke spornému rozvodu přistupují?
I v případě sporného rozvodu se soud vždy snaží podporovat dohodu mezi účastníky řízení. K tomu využívá různé metody, jako je například mediace, s cílem podpořit a usnadnit komunikaci mezi manželi.
Podívejte se na video s naší advokátkou Mgr. Anetou Lachmannovou k tématu sporného rozvodu:
Ztížený rozvod může nastat, když se objeví zvláštní právní důvody, kvůli kterým soud může rozhodnutí o rozvodu odložit nebo dokonce zamítnout. Jednat se může o případ, kdy by rozvod byl proti zájmu nezletilého dítěte a/nebo pokud by manžela, který se na rozvratu manželství převážně nepodílel. V praxi tento typ rozvodového řízení nastává spíše výjimečně.
Rozvod manželství bez dětí lze řešit tedy těmito způsoby.
Podání návrhu na rozvod bezdětného manželství je zásadním krokem v rozvodového procesu. Tento právní dokument zahajující rozvodové řízení, mohou manželé podat buď společně, nebo jej může podat jeden z manželů individuálně. Je důležité, aby byl návrh zaslán na příslušný soud, obvykle je to soud obvodní nebo okresní, v jehož obvodu se nachází poslední společné bydliště manželů.
S tímto krokem je spojena povinnost uhradit soudní poplatek ve výši 2 000 Kč. Náklady řízení (právní poradenství) si zpravidla každý z manželů nese sám.
Majetkové vypořádání je často jedním z nejkomplikovanějších aspektů rozvodu bezdětného manželství. Pokud se manželé shodnou, je možné sepsat dohodu o vypořádání vzájemných majetkových poměrů. Tato dohoda by měla obsahovat seznam veškerého majetku – nemovitostí, movitých věcí, dluhů a závazků, financí, spoření atp. s určením, kterému z manželů náleží.
Pokud se však manželé nemohou dohodnout, je nutné majetek vypořádat soudní cestou, což může proces pro rozvod manželství bez dětí výrazně prodloužit, zkomplikovat a také prodražit, neboť v tom případě o rozdělení majetku rozhoduje soud v samostatném řízení. Je nezbytné určit, jaká aktiva (majetek) a pasiva (dluhy) připadnou každému z manželů. Podle množství vypořádávaného majetku je nutné uhradit další soudní poplatek (např. 5 000 Kč za každou nemovitost). Soud pak bere v úvahu různé relevantní faktory – například to, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení SJM.
Zánik společného jmění manželů s sebou přináší ve vztahu např. k nemovitostem jistá specifika, které je potřeba mít na paměti, pro lepší představu uvádíme níže některé příklady:
Rozvod manželství bez dětí vyžaduje důkladnou přípravu, správné pochopení právních aspektů a profesionální právní pomoc. Přestože proces může být rychlejší a méně složitý než rozvod s dětmi, stále představuje významnou životní změnu, kterou je třeba řešit s odpovídající vážností a péčí. Obraťte se na nás, poskytneme vám potřebnou právní pomoc v průběhu rozvodového řízení.
Stáhněte si e-book
ROZVOD: otázky & odpovědi
© Drobiš a Novotný, advokáti s.r.o. | ochrana osobních udajů | cookies