Co když se jeden z manželů nechce rozvést

1. 7. 2025

Co když se jeden z manželů nechce rozvést

Rozpad manželství je složitá životní událost, která může potkat kohokoli. Co když se jeden z manželů nechce rozvést?

Jaké jsou druhy rozvodů

Existují tři základy druhy rozvodu manželství, jsou jimi:

jak urychlit rozvod

Jak se liší nesporný a sporný rozvod

Základní rozdíl mezi těmito rozvody tkví v tom, že u nesporného rozvodu (neboli rozvodu dohodou) jsou manželé schopni a ochotni se na důležitých záležitostech dohodnout. U nesporného rozvodu se manželé dohodnout nedokážou.

U nesporného rozvodu manželé během celého řízení spolupracují a jsou schopni se shodnout na klíčových otázkách týkajících se ukončení manželství. Hlavním rysem tohoto typu rozvodu je tedy vzájemná dohoda o jeho podmínkách.

Nejvýraznějším rozdílem mezi sporným a nesporným rozvodem je způsob, jakým k případu přistupuje soud. U sporného rozvodu je řízení obvykle delší, protože soud musí zkoumat, proč manželství zaniká. Toto zjišťování může celý proces výrazně prodloužit.

Naopak u rozvodu dohodou je řízení rychlejší. Pokud jsou předloženy všechny potřebné dokumenty, soud se příčinami rozpadu manželství nezabývá.

Sporný rozvod

Pro rozvod dohodou, který bývá rychlý, je nezbytné, aby se manželé shodli v několika klíčových oblastech. Pokud však k dohodě nedojde, nastává tzv. sporný rozvod.

Sporný rozvod obvykle vzniká při:

Sporný rozvod je ve srovnání s rozvodem dohodou mnohem náročnější. A to jak z hlediska času a peněz, tak po emoční stránce.

Soud se v takovém případě musí podrobně zabývat nejen samotným rozpadem manželství, ale i tím, co k němu vedlo a jakou roli v tom sehrály obě strany. Proces obvykle zahrnuje shromažďování důkazů, posuzování osobních okolností a zásahy do soukromí obou partnerů. To vše celý rozvod výrazně zkomplikuje a prodlouží.

Podmínky střídavé péče

Co když se jeden z manželů nechce rozvést?

Nikdo vás nemůže nutit zůstat v manželství proti vaší vůli. Pokud váš manžel s rozvodem nesouhlasí, máte právo podat návrh na rozvod sami. V takovém případě se bude soud zabývat konkrétními důvody rozpadu manželství.

Je však ale důležité vědět, že existují výjimečné situace, kdy soud manželství nerozvede. To se může stát například tehdy, pokud by rozvod byl v rozporu se zájmem nezletilého dítěte nebo pokud by druhý manžel, který rozpad vztahu převážně nezavinil, mohl kvůli mimořádným okolnostem (např. z důvodu vážného onemocnění) utrpět vážnou újmu. Takové případy jsou ale v praxi poměrně výjimečné.

Co je ke spornému rozvodu třeba

Prvním krokem je vypracování návrhu na úpravu poměrů nezletilých dětí. Poté následuje podání návrhu na rozvod manželství, ve kterém je nutné uvést důvody a okolnosti vedoucí k rozpadu vztahu.

Jaký je průběh sporného rozvodu

Celý proces probíhá v několika krocích:

  1. Než dojde na samotný rozvod, soud nejprve rozhoduje o péči o nezletilé děti – jde o samostatné řízení.

Pokud pro vás majetkové vypořádání není podstatné, nemusí se třetí fáze řízení vůbec uskutečnit. Jestliže se bývalí manželé do tří let od rozvodu nedohodnou nebo nepodají návrh k soudu, platí zákonná domněnka, že:

  1. Movité věci zůstávají tomu, kdo je výhradně používá pro sebe a svou rodinu;

Návrh na rozvod manželství

Samotné rozvodové řízení začíná podáním návrhu k příslušnému soudu. Návrh na rozvod se podává k okresnímu soudu, který přísluší místu, kde jste měli s manželem poslední společné bydliště.

Návrh by měl obsahovat klíčové údaje, například:

K návrhu je nutné přiložit i důležité dokumenty, bez kterých by mohl být zamítnut. Je jím například oddací list.

Současně s podáním návrhu na rozvod je třeba uhradit soudní poplatek ve výši 2.000,- Kč.

Vypořádání majetku po rozvodu

Péče o nezletilé děti po rozvodu

Dříve než může soud rozhodnout o samotném rozvodu, je nutné samostatně upravit otázku péče o nezletilé dítě.

Občanský zákoník rozlišuje tři formy péče:

Při rozhodování o péči soud vždy zohledňuje nejlepší zájem dítěte. Posuzuje například osobnost dítěte, jeho citové vazby, stabilitu prostředí i výchovné schopnosti každého z rodičů. Důležitým hlediskem je také to, který z rodičů dosud zajišťoval každodenní péči a podporoval zdravý vývoj dítěte po všech stránkách.

Vyživovací povinnost v rámci řízení o péči o dítě

Součástí řízení o péči o nezletilé dítě je i rozhodnutí o výživném. Povinnost rodičů přispívat na výživu dítěte není omezena věkem – podle občanského zákoníku trvá tak dlouho, dokud dítě není schopné se samo uživit.

Výše výživného se stanovuje individuálně, s ohledem na potřeby dítěte a zároveň na finanční situaci rodiče, který má platit. Posuzuje se i forma a rozsah péče, kterou rodiče o dítě zajišťují.

Kromě běžného výživného může soud uložit i povinnost spořit peníze na budoucí potřeby dítěte, a to tehdy, pokud to odpovídá finančním možnostem rodiče a je to považováno za oprávněné s ohledem na zájmy dítěte.

Co když se jeden z manželů nechce rozvést
Mgr. Věra Kovandová, advokátka

Právní pomoc

Plánujete rozvod a potřebujete odbornou právní podporu? Neváhejte nás kontaktovat. Naše rozvodová právnička vám poskytneme kompletní asistenci v celém procesu.

« Všechny články

Sdílejte na sociálních sítích

© Drobiš a Novotný, advokáti s.r.o. | ochrana osobních udajů | cookies

Top