Rozvod manželství: jak se na něj připravit

17. 3. 2023

Co obnáší rozvod

Jaké formy rozvodu manželství rozlišujeme? Co obnáší sporný rozvod a jaké podmínky je nutné splnit pro rozvod dohodou? Zjistěte, co obnáší rozvod manželství.

Jaké formy rozvodu existují

Rozvod lze rozdělit buď na rozvod dohodou, nebo takzvaný sporný rozvod

Rozvod dohodou přitom bývá označován za nejefektivnější způsob, jak manželství ukončit. Jelikož se obě strany na podmínkách rozvodu dohodnou, není nutné podstupovat zdlouhavý a složitý proces soudního rozhodování. Díky tomu je zajištěna finanční i časová nenáročnost. 

Pokud se manželé na podmínkách rozvodu dohodnout nedokáží, přichází na scénu takzvaný sporný rozvod. Ten je v porovnání s rozvodem dohodou komplikovanější a také časově i finančně náročnější. Bez dohody je nutné řešit veškeré aspekty jednotlivě, což znamená až tři řízení. Jedno se týká péče o nezletilé děti, druhé samotného rozvodu a třetí vypořádání majetku. 

ČTĚTE TAKÉ článek Co je nutné doložit k žádosti o rozvod.

Podmínky pro rozvod dohodou

Aby bylo možné přistoupit k rozvodu dohodou, je nutné splnit několik podmínek:

Podmínky pro rozvod manželství

Co obnáší sporný rozvod

Pokud se manželé na podmínkách rozvodu nedohodnou, proces se stává sporným. V tomto případě soud zjišťuje příčiny rozvratu manželství. Případně může dojít k ještě komplikovanější situací, kterou je takzvaný ztížený rozvod

Soud v rámci ztíženého rozvodu nerozvede manželství, pokud by to bylo v rozporu se zájmem:

Finanční poplatky spojené s rozvodem

V rámci rozvodu je pochopitelně třeba se připravit na určité finanční náklady. Soudní poplatek za rozvod manželství v současné době činí 2 000 Kč. Pokud jde o soudní řízení o nezletilé děti, to je od soudních poplatků osvobozeno. 

Při komplikovanějších typech rozvodu se manželé mnohdy rozhodnou pro právní zastoupení advokátem. V takovém případě je tedy nutné se připravit ještě na náklady s tím spojené. 

Honoráře právníků se mohou lišit na základě toho, jak náročný bude rozvodový proces. U sporného a ztíženého rozvodu se proto mnohdy přistupuje k hodinové sazbě. U rozvodu dohodou se může jednat pouze o jednorázový poplatek spojený s přípravou rozvodových papírů. 

kolik stojí rozvod

ČTĚTE TAKÉ článek Kolik stojí rozvod aneb na jaké náklady se připravit.

Jak dlouho trvá rozvod

Rozvod dohodou je přirozeně o poznání rychlejší než rozvod sporný či ztížený. Realizovat jej lze během několika měsíců od okamžiku, kdy dojde k podání návrhu na rozvod. Naopak u sporného a ztíženého rozvodu délka trvání závisí na komplikovanosti daného případu. 

Jak na majetkové vyrovnání po rozvodu

Majetkové vyrovnání je opět jednodušší u rozvodu dohodou. V případě sporného rozvodu se pak situace komplikuje. Pokud manželé po rozvodu nedosáhnou dohody o majetkovém vyrovnání, čeká je další soudní řízení spojené s otázkou majetkového vypořádání. 

Využijte právní pomoc při rozvodu

Hledáte profesionální právní pomoc při rozvodu? Obraťte se na nás, nabízíme komplexní služby. 

« Všechny články

Sdílejte na sociálních sítích

© Drobiš a Novotný, advokáti s.r.o. | ochrana osobních udajů | cookies

Top