Specialisté na rozvodové právo
Specialisté na rozvodové právo
Mnoho lidí považuje svého psa za právoplatného člena rodiny. Proto není divu, že přemýšlí nad tím, jak zajistit péči o psa při rozvodu manželství. Situace se přitom liší u rozvodu dohodou a sporného rozvodu.
Dle občanského zákoníku je zvíře definováno jako smyslem nadaný živý tvor. Živé zvíře není právem považováno za věc, nicméně lze na něj podpůrně aplikovat zákonná ustanovení o věcech. Ale pouze v takovém rozsahu, který neodporuje povaze zvířete. Zvíře samozřejmě nelze nijak rozdělit a podobně.
Váš pes tedy může být vlastněn:
Rozvod manželství kromě jiného způsobí i zánik společného jmění manželů. Pokud byl tedy váš domácí mazlíček pořízen z finančních prostředků spadajících do SJM během trvání vašeho manželství, stane se právně součástí tohoto společného jmění a podléhá majetkovému vypořádání.
Proces tohoto vypořádání se může lišit na základě celkové povahy rozvodu. Pokud se manželé na podmínkách rozvodu dohodnou, je celá situace snazší. Pokud ale pokusy o domluvu selžou, bude osud vašeho psa určen soudem stejně jako finální podoba celého majetkového uspořádání.
Pokud se manželé na vypořádání majetkových poměrů dohodnou, je vhodné do dohody zahrnout i péči o vašeho čtyřnohého chlupáče.
První možností je určení výlučného vlastnictví. To znamená, že pes zůstane ve vlastnictví pouze jednoho z manželů. Případně se mohou partneři dohodnout na občasném hlídání psa druhým z manželů.
Druhou variantou je podílové spoluvlastnictví. To znamená, že se pes stane vlastnictvím obou bývalých manželů. Oba partneři se tedy budou v péči o psa střídat a podílet se na péči o něj.
Pamatujte také na to, že zákon nepočítá s výživným na domácího mazlíčka. Pokud se tedy s manželem nedohodnete na žádném příspěvku, budete muset veškeré náklady hradit vy (stejně jako náklady za veterinární péči a podobně).
Pokud se manželé na vypořádání majetku po rozvodu nedohodnou, bude muset zasáhnout soud. A to i v otázce péče o vašeho čtyřnohého mazlíčka. Svou roli zde může hrát například to, v jaké míře se každý z manželů na péči o psa podílel, jakou k němu mají citovou vazbu a podobně.
Při sporném rozvodu se nejprve řeší péče o děti, poté samotný rozvod manželství a až na závěr majetek (a s ním i váš pes). Vzhledem k tomu lze přistoupit i tzv. předběžnému opatření, které může prozatímně upravit péči o psa. Jedná se však o spíše krajní řešení v případě, kdy například druhý z manželů o psa řádně nepečuje a podobně.
Hledáte spolehlivého rozvodového právníka, který vás celou situací provede krok po kroku? Obraťte se na nás. Působíme po celé ČR.
© Drobiš a Novotný, advokáti s.r.o. | ochrana osobních udajů | cookies