Jak na nesporný rozvod manželství v roce 2025

30. 12. 2024

Nesporný rozvod

Nesporný rozvod je kompromisem mezi manželi, pokud chtějí manželství rozvést poklidnou cestou. Zároveň je to finančně i časově nejlepší možnost, jak manželství ukončit. Rozhodli jste se, že vyřešíte rozvod dohodou? V následujícím článku zjistíte, za jakých podmínek lze rozvod dohodou uskutečnit a jaké dokumenty budete potřebovat.

Rozvod sporný a rozvod nesporný (dohodou)

Jaké druhy rozvodu vlastně existují? V zásadě jsou dva. Rozvod sporný a rozvod nesporný. Jaký je v nich rozdíl?

Manželé se na důležitých záležitostech dohodnou: rozvod nesporný (rozvod dohodou).

Manželé se na důležitých záležitostech nedohodnou: rozvod sporný (případně rozvod ztížený).

Základní rozdíl mezi rozvodem sporným a nesporným je v přístupu soudu ke konkrétnímu případu. Rozvod sporný je rozvodem, kdy soud zjišťuje příčiny rozvratu manželství.

Naopak je tomu u rozvodu nesporného, kdy soud příčiny nezjišťuje, pokud manželé dodají potřebné dokumenty.

Poté máme ještě rozvod ztížený. To se nejčastěji jedná o rozvod, s nímž jeden z manželů striktně nesouhlasí, jelikož má na jeho trvání své zájmy. Může se jednat o zájmy finanční nebo zájmy chránící společné dítě.

Podívejte se na videorozhovor s naší rozvodovou advokátkou:

V jakém případě je možné uskutečnit rozvod dohodou

Dle občanského zákoníku soud manželství rozvede, aniž by zjišťoval příčiny rozvodu, jestliže:

Manželství trvalo alespoň jeden rok a zároveň, pokud spolu manželé déle než šest měsíců nežijí.

Tím, že spolu manželé nežijí, se nutně nemyslí skutečné odloučení nebo odstěhování jednoho z manželů. Myslí se tím také potvrzení obou manželů, že minimálně takto dlouhou dobu trvá jejich manželský rozvrat.

Nutnou a velmi důležitou podmínkou k uskutečnění nesporného rozvodu je souhlasná dohoda obou manželů (rodičů) o úpravě poměrů jejich nezletilého dítěte, které nenabylo plné svéprávnosti. Manželé se musí dohodnout na úpravě péče a výživy pro dobu po rozvodu. Soud musí tuto dohodu projednat a následně schválit.

Další podmínkou je, že společné jmění manželů musí být vypořádané, musí být upraveno společné bydlení a popřípadě i výživné po rozvodu. Toto vše je třeba doložit písemnou formou a podpisy musí být úředně ověřeny.

Vypořádání společného jmění manželů (SJM)

Pokud chceme dospět k rozvodu dohodou, jednou z podmínek je mít vypořádané společné jmění manželů.

Společné jmění manželů má několik režimů (např. zákonný nebo smluvený režim) a zároveň existuje i více forem vypořádání SJM.

U manželství dohodou je ale potřeba mít formu vypořádání písemně s úředně ověřenými podpisy manželů.

Dohoda o vypořádání nabývá právních účinků s rozvodem manželství. Pokud se jedná o vypořádání společné nemovitosti, je nutné podat návrh k zápisu do katastru nemovitostí. Až se zápisem do katastru nemovitostí, má vypořádání společné nemovitosti právní účinek.

JE V SJM NEMOVITOST?PRÁVNÍ ÚČINKY
nes rozvodem manželství
anose zápisem do katastru nemovitostí

TIP OD PRÁVNÍKA: Pokud jsou ve společném jmění manželů i dluhy, jejich vypořádání má účinky pouze mezi manželi.

Úprava poměrů k nezletilému dítěti

Když se řeší úprava poměrů k nezletilému dítěti, je vždy prioritou zájem nezletilého dítěte. Co se schovává za pojmem úpravy poměrů k nezletilému dítěti? Jednoduše se jedná o to, kdo bude děti vychovávat, živit, u koho budou děti bydlet.

Péče o dítě po rozvodu má tři standardní formy:

Střídavá péče o dítě znamená, že se rodiče v péči o dítě střídají. Příkladem je péče taková, kdy si rodiče dítě v péči střídají každý týden. Avšak poměr toho, kdy se stará jeden rodič, a kdy druhý, přitom nemusí být vyvážený.

Společná péče se zdá být formou péče, které dítě ovlivní nejméně. Společná péče vyžaduje maximální spolupráci rodičů a ochotu se domluvit. Je vhodná, když rodiče žijí společně nebo blízko sebe, aby o dítě pečovali stejným dílem.

Péče výlučná znamená, že je dítě svěřeno do výhradní péče jednoho z rodičů a druhý rodič má dítě v péči např. jen o víkendech. S touto formou péče se váže úprava styku.

V případě dohody musí sami manželé rozhodnout, která z forem péče o dítě bude pro dítě tou nejlepší a bude nejméně zasahovat do jeho zájmů.

Vypořádání majetku po rozvodu

Rozvodové papíry

Základní dokumenty pro nesporný rozvod, které se laicky označují jako rozvodové papíry, jsou nedílnou součástí celého procesu. Jaké dokumenty jsou tedy potřeba, abyste úspěšně dosáhli rozvodu?

Budete potřebovat:

Samotný návrh na rozvod manželství by měl obsahovat:

K návrhu nezapomeňte na přílohy. Mezi ty nejdůležitější patří:

Nesporný rozvod
Aneta Lachmannová – rozvodová advokátka

Návrh na rozvod manželství

První otázkou možná bude, k jakému soudu se vlastně obrátit? Manželé podávají návrh na rozvod k soudu, který přísluší k místě posledního společného bydliště manželů.

Společně s podáním návrhu bude třeba uhradit soudní poplatek, který momentálně činí 2000 Kč. Mimo tento soudní poplatek je po finanční stránce nutno počítat rovněž s případnými výdaji vynaloženými za poskytnutí právních služeb.

Dobrou zprávu ale je, že řízení o úpravě poměrů k nezletilému dítěti je od soudních poplatků osvobozeno. Proč tomu tak je? Aby rodiče, bez ohledu na finanční náklady, mohli najít nejlepší řešení pro jejich děti.

Využijte právní pomoc

Řešíte momentálně rozvod dohodou a raději byste svěřili svou situaci profesionálům? Neváhejte se na nás obrátit. Právní pomoc poskytne zkušená rozvodová advokátka.

« Všechny články

Sdílejte na sociálních sítích

© Drobiš a Novotný, advokáti s.r.o. | ochrana osobních udajů | cookies

Top